Robienie własnych podatków a korzystanie...
Walka, którą wiele osób doświadcza w czasie podatkowym, polega na podejmowaniu decyzji, czy samemu opłacać podatki, czy zatrudnić specjalistę podatkowego. Aby podjąć właściwą decyzję – i uczynić ten czas podatkowym mniej stresującym doświadczeniem – ważne jest, aby zrozumieć różne typy specjalistów podatkowych oraz zalety i wady, które każdy z nich wnosi do przygotowania podatkowego. Zbadamy, kiedy opłacanie własnych podatków może mieć sens, a następnie przyjrzymy się sytuacjom, w których warto zdecydowanie rozważyć zatrudnienie profesjonalisty. Podejmowanie świadomej decyzji po prostu ma sens finansowy.
Wygoda, czas, koszt i stopień złożoności sytuacji podatkowej danej osoby to główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o tym, czy opłacać własne podatki, czy zatrudniać specjalistę. Oczywiście najtańszą opcją jest zrobienie tego zawsze samemu — niezależnie od tego, czy jest to pióro i papier, czy też oprogramowanie do przygotowywania podatków. Minusem jest to, że spędzisz kilka godzin swojego czasu na zadaniu. Co więcej, samodzielne radzenie sobie z dzisiejszym złożonym kodem podatkowym oznacza, że ryzykujesz popełnieniem błędu, który może negatywnie wpłynąć na wysokość płacenia podatków. Co równie ważne, możesz nie zauważyć oszczędności podatkowych lub korzystnej możliwości finansowej. Z drugiej strony, dobry doradca podatkowy – za opłatą – prawie zawsze oszczędza czas i wysiłek, a potencjalnie może zaoferować porady i wiedzę specjalistyczną, które mogą zmniejszyć zobowiązania podatkowe.
Rodzaje specjalistów podatkowych
Ogólnie rzecz biorąc, specjalistów podatkowych można podzielić na cztery główne kategorie: osoby przygotowujące podatki detaliczne (takie jak H&R Block), certyfikowane rachunki publiczne, zarejestrowani agenci i prawnicy podatkowi. Zarejestrowany agent to osoba, która posiada federalną licencję do sporządzania podatków i jest uważana za eksperta w dziedzinie podatków. Adwokaci podatkowi, jako najdrożsi z profesjonalistów, są powszechnie wykorzystywani w sytuacjach, gdy podatki są bardzo złożone, np. w schroniskach podatkowych. Osoby sporządzające sprawozdania podatkowe mogą być zarejestrowanym agentem lub CPA, lub (co jest najczęściej) żadnym z tych dwóch. Statystyki pokazują, że 60% wszystkich Amerykanów zleca wykonywanie podatków przez profesjonalistę.
Zatrudnienie specjalisty podatkowego – argument za
Największą wartością w korzystaniu z usług doradców podatkowych jest ich wiedza. Poruszanie się po wszystkich skomplikowanych przepisach i regulacjach podatkowych wymaga wiedzy i umiejętności, których większość ludzi po prostu nie posiada. Dobry doradca podatkowy zada właściwe pytania, zagłębi się w Twój obraz finansowy i przedstawi optymalny wynik dla Twojego scenariusza podatkowego. Ponadto eksperci podatkowi powinni być w stanie zapewnić solidne doradztwo finansowe - zwłaszcza w zakresie IRA, zysków kapitałowych i ochrony podatkowej.
Dla niektórych z nas skorzystanie z usług doradcy podatkowego jest atrakcyjne choćby ze względu na oszczędność czasu i brak konieczności znoszenia trudu samodzielnego sporządzania formularzy. Ale zawsze należy pamiętać o jednym zastrzeżeniu – nie wszyscy doradcy podatkowi są sobie równi. Zatrudnij złego doradcę podatkowego, a możesz spodziewać się, że wydarzy się coś złego. Pamiętaj, aby aktywnie angażować potencjalnego doradcę podatkowego w pytania, prosić znajomych lub rodzinę o skierowania i zawsze dokładnie sprawdzać matematykę, aby zapewnić prawidłowe zeznanie podatkowe. Niezależnie od tego, czy korzystasz z usług doradcy podatkowego, czy robisz własne podatki, jesteś ostatecznie odpowiedzialny za to, co jest zgłaszane w zeznaniach podatkowych.
Sprawdź jak zapłacić podatek od darowizn
Dodaj komentarz